Урочиста Служба з нагоди надання храму св.. Петра статусу Малої Базиліки

Мала базиліка (лат. Basilica minor) — це титул для церков, які мають особливе значення для Літургії та пастирського життя. Він надається Папою Римським, або Конгрегацією богослужіння та дисципліни таїнств, якій Папа делегує відповідні повноваження. Даний титул присвячений нашому храму, крім іншого, як знак визнання заслуг о. прелата Тадеуша Хоппе.                           .

Храм св. Апостола Петра має насичену історію. До долі храму були причетні неординарні люди, і навіть в роки найсильніших гонінь храм залишався духовним центром одеських католиків. В храмі св. Петра на Гаванній залишалася єдина діюча римо-католицька парафія не тільки в Одесі, а й на всьому півдні України.
У 1958 році з Вільнюса до Одеси прибув священник отець Тадеуш Хоппе. Він прийняв пастирство і оселився в підвальному приміщенні храму. Будучи священиком з Салезіянського Згромадження , він не міг служити в відповідної харизмі на повну силу, опікуючись молоддю. Однак отець Тадеуш зробив дуже багато для того, щоб примножити римсько-католицьку громаду міста. Зокрема, йому вдалося повернути їй парафіяльний будинок знищеного храму святого Климентія та залу для катехизації і зборів. За його ініціативою, церкві Успіння Пресвятої Богородиці були повернені ікони, які зберігалися в нашому храмі, поки Кафедральний собор був спортзалом.
                              .
Багато в чому завдяки старанням отця Тадеуша Хоппе в 2011 році мерія передала храм св. Петра у власність римсько-католицької громади за символічну орендну плату - 1,2 грн.
10 листопада 2003 року о. Тадеуш Хоппе відійшов до Бога. Його поховали в Одесі на Другому Католицькому кладовищі. У річницю його смерті, в підвальному приміщенні храму св. Петра, де він жив, був відкритий музей, присвячений його видатному душпастирству. На згадку про отця Хоппе, його послідовник о. Андрій Бачинський СДБ, писав: «Вже під час життя отця-прелата, його кімната була своєрідним санктуарієм - чимось не звичайним, святим, зі своєю особливою атмосферою.
                                                                                                                        . о. Андрій Бачинський СДБ зіграв величезну роль в житті і душ пастирства парафії св. Петра. Завдяки його зусиллям були встановлені дуже красиві і значимі вітражі, проведена повна реставрація та ремонт храму, під час якого була постелена гранітна плитка на підлозі, відреставрована вівтарна частина згідно з документами другого Ватиканського Собору, написана та встановлена ікона св. Петра і ще багато і багато іншого на славу Божу і для потреб парафіян.
За даними на 2017 рік, титул «малої базиліки» носять +1753 церков у всьому світі, які є перш за все історично значущими і паломницькими церквами. З них 571 знаходиться в Італії. Єдина мала базиліка в Росії - базиліка Святої Катерини в Санкт-Петербурзі. У Білорусії почесний статус присвоєно трьом храмам: церкви Вознесіння Діви Марії в Будславе, собору Святого Франциска Ксаверія в Гродно і собору Вознесіння Діви Марії в Пінську. В Україні почесний статус носять два храми - базиліка Успіння у Львові і базиліка Воздвиження всечесного Хреста в Чернівцях.                                        .
Мала базиліка має ряд привілеїв, в порівнянні з рядовими церквами: в ній, при звичайних умовах, може бути дарована повна індульгенція, а саме:


- в річницю освячення даної Базиліки
- в день Літургійного святкування Титулу
- в свято св. Петра і Павла
- в день присвоєння титулу Базиліки
- в певний день, встановлений місцевим Єпископом
- один раз на рік парафіянин цієї Базиліки може вибрати для себе будь-який день і при звичайних умовах, отримати повну індульгенцію
Священникиі в малій базиліці мають право на особливе вбрання.


Автор - Олександр Тонкович