ХТО ТАКИЙ ДОН БОСКО?
Італійський священик, засновник Згромадження св. Франциска Сальського (салезіани Дона Боско). Народився 16.08.1815р, помер 31.01. 1888 р. 21 липня 1907 року папа Пій Х оголосив його гідним шанування, 1929 р. – зарахований до лику блаженних, 1943г. – зарахований до лику святих.
Джованні Боско народився у бідній селянській родині. Батько помер, коли Джованні виповнилося два роки. Маргарита Боско одна ростила та виховувала трьох синів. Неписьменна жінка змогла прищепити дітям любов до Бога та Марії. Богородицю особливо шанували із сім'ї Боско.
СОН В 9 РОКІВ
У дев'ять років Джованні побачив сон, який і визначив його подальше життя. У своїх спогадах Дон Боско так згадує його:
«У 9 років мені наснився сон, який глибоко закарбувався в моїй пам'яті на все життя. Мені здалося, ніби я перебуваю біля будинку, на просторому подвір'ї, де зібралося багато хлопців. Хтось сміявся, багато хто викрикував погані слова. Почувши цю лайку, я миттю кинувся до них. Словами та кулаками я намагався змусити їх замовкнути. Тоді з'явився поважний Пан шляхетного вигляду. Його обличчя так сяяло, що я не міг на нього дивитись. Пан покликав мене на ім'я і сказав:
— Не тумаками, а любов'ю тобі треба буде набувати собі друзів. Отже, почни зараз же: розкажи їм, який поганий гріх, і наскільки прекрасне благочестя.
Я зніяковів і тихо відповів, що я бідний, неосвічений хлопчик. У цей момент, припинивши сварки та шум, хлопчаки зібралися навколо того, хто говорив. Я почав сперечатися, сам не знаючи, що говорю:
— А хто Ви, що кажете мені робити неможливе?
— Те, що зараз тобі здається неможливим, ти зможеш зробити завдяки послуху та набутим знанням.
— Але як мені набути знання?
— Я дам тобі Наставницю. Під її керівництвом ти зможеш стати мудрим.
- Але хто ж Ви?
- Я - Син Той, Яку тебе навчила твоя мати вітати тричі на день. Запитай у Моєї Матері, як Мене звуть.
І тут я побачив, що поруч з Ним з'явилася велична Дама, загорнута в плащ, що сяяв, мов сонце. Помітивши, що я зніяковів, Вона знаком покликала мене до Себе і лагідно взяла за руку:
— Поглянь! - сказала вона. Я глянув і побачив: усі хлопці зникли, а замість них виявилося безліч кіз, собак, кішок, ведмедів та інших тварин.
— Ось твоє поле, де тобі доведеться працювати. Стань смиренним, міцним та сильним. Те, що станеться зараз із цими звірами, тобі доведеться зробити з Моїми дітьми.
Я обернувся: дикі звірі перетворилися на лагідних ягнят, вони скакали і бігали навколо Господаря і Дами, ніби радіючи їм. Вона поклала руку мені на голову і сказала:
— Свого часу ти все зрозумієш.
Щойно Вона сказала, як я прокинувся від якогось шуму, і все раптом зникло. Я був розгублений. Мені здавалося, що у мене ниють руки від ударів і горять щоки від отриманих затріщин.
РОЗКРИТТЯ ПОКЛИКАННЯ
Виховна діяльність Джованні розпочалася ще у дитинстві. Він збирав своїх друзів на галявині, влаштовував їм циркові вистави. Але головною платою за це були молитви до Господа і Богородиці, якими запрошені молилися перед виступом маленького артиста. Джованні для своїх номерів спеціально бігав на ринкову площу, де стежив за спритними рухами фокусника, намагаючись розгадати секрети його чаклунства, так сам вчився ходити по канату, жонглювати…
Після закінчення семінарії Дон Боско направляють у Турін, де він стає свідком незавидної долі багатьох дітей та підлітків, які приїжджали до міста, сподіваючись отримати роботу. Також за обов'язком служби він відвідував і в'язниці, в яких перебували малолітні злочинці. Молодий священник був вражений видом дітей, які утримувалися в місцях ув'язнення. Тут у Турині Господь показав Дону Боско те поле, де він повинен буде все життя працювати: бідні діти, підлітки, якими переважно ніхто не займався.
ПОЧАТОК ОРАТОРІЯ
8 грудня 1841 року став відправною точкою в незвичайній на ті часи діяльності Джованні Боско. У церкві Святого Франциска Ассизького він зустрічає підлітка Бартоломео Гареллі. Після невеличної розмови, Дон Боско запрошує Бартолоео прийти в неділю разом зі своїми друзями. У неділю після Служби Дон Боско зустрічається з Барторомео та його друзями. Грає з ними, проводить уроки катехизи, навчає грамоті… Щонеділі приходили бідні хлопці, що багатьом не подобалася. Цю галасливу босоногу компанію не хотіли бачити у дворі храму. У наступні роки апостол молоді разом зі своїм «Бродячим ораторієм» шукає потрібне приміщення.
12 квітня 1846 року Дон Боско разом зі своїми хлопцями розташовується у сараї, придбаному у пана Пінарді на Вальдокко. Так зароджується перший салезіанський ораторій. Через деякий час до Дон Боско переїжджає і його мама. Мама Маргарита, як її називали вихованці, до кінця своїх днів прожила в ораторії, піклуючись про своїх хлопців.
ВИХОВНА СИСТЕМА ВИХОВАННЯ ДЖОВАННІ БОСКО
Превентивна система, запобіжна система або виховна система св. Йоана Боско. Запобіжна система полягає в тому, щоб передбачити дії вихованців так, щоб спонукати їх до добра і запобігати неправильним вчинкам. «Краще запобігти, ніж карати». Дон Боско був переконаний, що «молода людина за своєю природою добра», а тому набагато легше захистити і зміцнити це природнє добро, ніж лікувати рани від неправильного виховання. Дитина має виховуватися в атмосфері любові та радості так, щоб її не тягнуло до чогось поганого.
Св. Йоан Боско не займався теорією педагогіки, а розвивав свій виховний метод, працюючи з молоддю у своєму ораторії в передмісті Турина. Своїм послідовникам він говорив «робіть все так, як бачили в у мене в ораторії». Запобіжна система тепер є основною формою апостольства чину салезіян та інших груп Салезіанської Родини. Саме салезіяни на прикладі діяльності свого засновника змогли опрацювати та систематизувати його досвід. Запобіжна система виховання успішно використовується у салезіанських школах, ораторіях та інших установах.
Основні принципи запобіжної системи виховання - розум, релігія, любов
Це наш логотип. Він показує нам три стовпчики, на яких ґрунтується виховна система. Розум, релігія та любов.
- Розум. Мудро й раціонально приймати рішення, бо віра без розуму може тільки нашкодити. Салезіяни працюють в різних умовах, серед різних конфесій і релігій, тому раціональність, мудрість, повага до інших традицій має бути присутня в роботі. Вихователь має звертати увагу на вікові особливості дітей та молоді, на середу, в якій працює. Має постійно вчитися у займатися своєю формацією: людською, християнською, салезіянською.
- Релігія. Жити згідно з принципами християнства. Місія салезіян – виховання доброго християнина та чесного громадянина. Мета виховання – святість. Дон Боско не просто надавав притулок дітям, будував школи та вчив своїх підопічних різним професіям. Головне – привести вихованців до святості. Він відмічав Євхаристію та сповідь як два важливих методи виховання, де перший наближає нас до Бога, а другий змінює нас на краще. Свої сни, про які розповідав хлопцям, пояснював в світлі християнського виховання. Він прищеплював молоді любов до Марії, яку сам вважав своєю вчителькою. Так особливі урочистості відбувались 8 грудня (Непорочного зачаття Діви Марії) та 25 травня (Марії Помічниці християн). Особливу повагу прищеплював і до Папи Римського як голови Католицької Церкви. Приклади виховання до святості ми бачимо в учнях Дона Боско - св. Доменік Савіо, Мікеле Магоне, бл. Філіп Ріналді, бл. Мікеле Руа та інші. Салезіяни продовжують цю традицію і зараз.
- Любов. Дон Боско говорив: «Полюби те, що любить молодь і тоді молодь полюбить те, що любиш ти». Вихователь має проявляти повагу та любов до своїх підопічних, бо тільки так можна нав’язати контакт з ними. Любов – це бажання добра і молодь дуже добре відчуває, чи є воно у вихователя, чи нема.
Основні методи виховання:
Чотири великі методи це: церква, родина, школа, ігровий майданчик
Церква. Головним є виховання до святості, тому молитва, спілкування з Богом в різний спосіб на першому місці
- Молитва, Служба Божа
- Теми для дискусійних клубів та дитячих таборів, що пов’язані з християнством
- Використання в лексиці слів: Бог, душа, Господь…
- Використання під час занять та бесід Святого Письма
Сімейна атмосфера. Діти та молодь мають відчувати себе як вдома, без напруження. Вихователі мають так проводити діяльність, щоб підопічні з радістю йшли до ораторія на гуртки, або до храму на Службу чи катехизацію. Сімейна атмосфера передбачає повагу до кожного, хто приходить до установи. Тут не може бути образ, пліток, заздрощів…
Школа. Незалежно, яка це установа (школа, ораторій, парафія, …), дитина має вчитися чомусь новому, постійно формуватися, розвиватися (гуртки, секції, лекції, катехизація, проповіді…). Дон Боско вважав, що джерелом гріха часто є нудьга та неробство, тому молодь має наповнити вільний час змістом. Він вважав, що «гімнастика, музика, декламації, театр, прогулянки є найефективнішим засобом досягнення дисципліни, вони сприяють моральності та здоров’ю».
Ігровий майданчик.
Молодь потребує постійного руху, тому ігри на подвір’ї та спортзалі є необхідністю для різнобічного розвитку дитини. Крім звичайних ігор, при школах і ораторіях організовані різні спортивні клуби та секції, які так само допомагають вихованню до святості. Дон Боско сам любив бавитися на подвір’ї з вихованцями. Саме в грі дитина проявляє себе такою, яка вона є насправді, і це допомагає вихователю більше зрозуміти внутрішній світ дитини.
Асистенція.
Запобіжна система вимагає від наставника відданості. Він повинен приділяти вихованцям багато часу і уваги. Він має не просто бути з ними, а приймати активну участь у іграх, розмовах… Має організовувати їхнє заняття і дозвілля. Саме від нього залежить атмосфера, в якій будуть формуватися підопічні. Важливим є індивідуальна робота з кожною молодою людиною. Також педагог має так організувати роботу, щоб сама молодь активно допомагала йому у виховному процесі. Завданням асистента є пошук аніматорів серед вихованців та їхня подальша формація.